piątek, 19 grudnia 2014

Marketing zapachowy - działania stymulujące sprzedaż


Agencja promocyjna SAVOIR proponuje wykorzystywać zróżnicowane formy komunikacji marketingowej, a należy do nich na pewno Aromamarketing. Jest to rodzaj marketingu określanego, jako technika oddziaływania na odbiorcę poprzez świadome zastosowanie odpowiednio dobranych kompozycji aromatycznych i bardzo często wykorzystywany jest w celu wywoływania określonych reakcji emocjonalnych. Odbywa się to poprzez świadome zastosowanie odpowiednio dobranych kompozycji aromatycznych, a odpowiednio dobrane aromaty w przeważającej części wywierają wpływ na postępowanie klienta. Tworzą nie tylko wyjątkową atmosferę w danym miejscu, ale pomagają również kreować pożądany wizerunek marki. Na aromabranding, czyli proces kreowania marki decyduje się coraz więcej firm tworząc unikatową formułę – kompozycję zapachową bądź decydują się na wykorzystanie istniejącego zapachu. Tak jak w innych dziedzinach, aromamarketing wymaga odpowiedniego zasobu wiedzy (znajomości reguł) o tym, w jaki sposób zapachy oddziaływają na zachowanie człowieka.  
Marketing zapachowy najchętniej wykorzystywany jest w szczególności przez punkty usługowe, sklepy, restauracje bądź w innych pomieszczeniach, w których gromadzi się większa część ludzi w celu zapoznania się z konkretną ofertą. W ramach aromatycznej stylizacji przestrzeni wyodrębnić możemy następujące zapachy:

- Stymulujące
- Uspakajające
- Ożywiające  

Stymulujące sprzedaż wydłużają czas pobytu w sklepie lub mają działanie wzmagające apetyt. Uspakajające powodują, że jesteśmy bardziej zrelaksowani na przykład w czasie wizyty w gabinecie lekarskim lub kosmetycznym. Ożywiające poprawiają koncentrację w miejscach pracy.

Wpływ aromatów na odbiorcę działań promocyjnych odbywa się podświadomie, wywołując określone pożądane marketingowo emocje. Daje to tym samym przewagę marketingowi zapachowemu nad tradycyjnymi formami reklam, które opierającymi swoje działanie na zmysłach wzroku i słuchu. 

1 komentarz:

  1. Czasami mam wrażenie, że marketing i świat marek i konsumentów zmienia się niemal codziennie. Sama pracuję w tej branży właśnie, dlatego muszę być na bieżąco, a czasami bywa z tym trudno. Staram sobie z tym radzić i regularnie chodzić tu na szkolenia https://witalni.pl/szkolenia/szkolenia-interpersonalne/trening-asertywnosci/. Zresztą naprawdę fajna firma, bo ma dość różnorodne szkolenia jeśli chodzi o biznes.

    OdpowiedzUsuń